Ustawa antynikotynowa 2010

Dodano: 16-03-2011
Czytano:
 

Są takie chwile w życiu każdego z nas, które zmieniają w mniejszym lub większym stopniu dotychczasowe życie. Dla jednym taki momentem na pewno są narodziny dziecka, dla innych ukończone studia, są tacy dla których kupno nowego samochodu jest przełomowym krokiem itd. Dla pewnej grupy osób dzień 15 listopada 2010 stał się przełomowy, wręcz rewolucyjny. Dla osób palących papierosy w dużej lub małej częstotliwości, z Gdyni, Krakowa czy też Kasiny Małej, z wyższym i średnim wykształceniem – od 15 Listopada 2010 roku zgodnie z nowelizacją Ustawy o Ochronie Zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jak również Ustawy o PIS (Państwowej Inspekcji Sanitarnej) wszystkich Polaków zacznie obowiązywać całkowity i kategoryczny zakaz palenia we wszystkich lokalach gastronomicznych (jednoizbowych), obiektach sportowych, przystankach komunikacji miejskiej itd.

Reklama
#REKLAMA#

Skutki wprowadzenia ustawy o zakazie palenia

Ogólnie ludzie boją się zmian, gdyż takowe zawsze niosą niepewność o lepsze jutro. Nie inaczej było z wprowadzeniem ustawy o zakazie palenia – strach dało się odczuć zarówno wśród właścicieli lokali gastronomicznych praktycznie z każdej kategorii (barów, pubów, kawiarenek, restauracji, małych lokalnych knajp i knajpeczek), jak i ich Klientów (oczywiście palących). Skutki wejścia w życie Ustawy Antynikotynowej są zatem widoczne dla obu zainteresowanych grup.

Z jednej strony mamy aspekt zdrowotny – ograniczenie placówek i miejsc, w których bezkarnie można palić papierosy wpłynie pozytywnie na zdrowie polaków i to nie ulega wątpliwości. Zdrowie było chyba najważniejszym argumentem osób niepalących (i aż 1/2 palących!) za wprowadzeniem tej Ustawy w Polsce.

Z kolei właściciele punktów gastronomicznych obawiali się, że ich zyski drastycznie spadną w wyniku zakazania palenia papierosów w ich lokalach. Oczywiście tutaj najwięcej pretensji mieli właściciele pubów i barów, gdyż to właśnie w tego typu lokalach papieros był niemalże nierozłączonym elementem każdego Klienta. Jednak w innych krajach, w których wcześniej wprowadzono tego typu regulacje zyski właścicieli pubów i barów nie zmalał (w wielu przypadkach wzrosły).

Wysokie poparcie społeczne również odegrało dużą rolę zarówno na etapie kształtowania się ustawy o zakazie palenia, jak i podczas jej wprowadzania.

Gdzie obowiązuje zakaz palenia papierosów?

Ustawa Antynikotynowa obejmuje nie tylko lokale gastronomiczne – “pod” ustawę podchodzą również:

– różnego rodzaju obiekty sportowo-rekreacyjne
– ośrodki kulturalne
– ośrodki zdrowotne (szpitale)
– zakłady pracy
– przystani transportu i komunikacji miejskiej (autobusowe, tramwajowe itp)
– place zabaw (ogólnie miejsca zabaw dzieci)
– ośrodki edukacyjne (szkoły, przedszkola)

i na sam koniec oczywiście wszystkie lokale gastronomiczno-rozrywkowe (puby, kawiarnie, bary, restauracje).

Jak widać nowa Ustawa została tak skonstruowana, by praktycznie w żadnym miejscu użyteczności publicznej nie można było palić.

Wymogi dla właścicieli pubów

Wiadomo – do nowych przepisów w pierwszej kolejności zmuszeni będą się dostosować właściciele punktów gastronomicznych, gdyż to właśnie “na ich terenie” najczęściej można było spotkać osobę z papierosem w dłoni. I tak na każdego właściciela jednokomorowego lokalu gastronomicznego nałożony zostaje kategoryczny zakaz palenia papierosów w całym lokalu. Oczywiście pod groźbą kar finansowych. Właściciele minimum dwukomorowych lokali mają możliwość wydzielenia jednego pomieszczenia dla osób palących, jednak ów pomieszczenie musi być szczelnie odizolowane do reszty lokalu i musi posiadać system wentylacji, by dym nikotynowy nie przedostawał się do innych części lokalu. Dodatkowo właściciele pubów czy też restauracji muszą w swoim lokalach umieścić w widocznych miejscach graficzne i tekstowe powiadomienia o absolutnym zakazie palenia papierosów.

Kary finansowe przewidziane w Ustawie Antynikotynowej z 2010

W Ustawie Antynikotynowej poza wyszczególnieniem miejsc, w których ma obowiązywać zakaz palenia, musiały się oczywiście znaleźć informacje o wysokościach kar za nieprzestrzeganie jej przepisów i regulacji, które nakłada. Poza karami dla właścicieli obiektów gastronomicznych w ustawie znalazły się również kary dla osób prywatnych nieprzestrzegających nowych przepisów. I tak:

1. Na właściciela lokalu gastronomicznego (puby, restauracji), który w odpowiedni i widoczny sposób (szyldy graficzne i tekstowe) nie poinformuje użytkowników swojego lokalu o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na jego terenie może może zostać nałożona kara finansowa w wysokości maksymalnie 2000 zł.

2. Na osobę, która w wymienionych w ustawie miejscach o kategorycznym zakazie palenia pali wyroby tytoniowe może zostać nałożona kara finansowa w wysokości maksymalnie 500 zł.